معرفی وب سرورهای محلی

ابتدا بپرسیم وب سرور چیست؟

وب سرور برنامه‌ای است که از پروتکل https جهت در اختیار گذاشتن صفحات وب به بازدیدکنندگان استفاده میکند. اسکریپت های سمت سرور مثل PHP برای اجرا به وب سرور نیاز دارند.
یکی از وب سرورهایی که بسیار استفاده می‌شود و رایگان هم هست Apache نام دارد، اکثر وبسایت ها از این وب سرور استفاده میکنند.

برای راه اندازی سیستم‌های مدیریت محتوا مثل جوملا و وردپرس به وب سرور نیازداریم، برای نصب چنین نرم افزارهایی پیش نیاز های لازم است، مثل پایگاه داده، زبان برنامه نویسی و غیره.

برای اینکه بتوانید جوملا را نصب کنید، باید فضا و دامنه ای خریداری کرده و یا اینکه در بر روی کامپیوتر شخصی خود، محیط مورد نیاز را شبیه سازی کنید تا بتوان جوملا را نصب کرد، برای نصب جوملا شما حداقل به PHP, MySQL, Apache نیازدارید، البته بجای استفاده از وب سرور آپاچی میتوانید از وب سرورهای دیگری مثل IIS شرکت مایکروسافت و یا Nginx نیز استفاده کنید.

نرم افزارهایی هستند که میتوانید بر روی سیستم عامل خود نصب کرده و از آن بهره گرفته تا سایت جوملایی خود را روی کامپیوتر شخصی راه اندازی کنید.

 
۱- XAMPP


یک وب سرور متن باز رایگانی است که روی چندین پلتفرم میتوانید استفاده کنید، پلتفرمهایی مثل ویندوز، لینوکس، مکینتاش، سولاریس و غیره.
همراه این بسته سه ابزار اصلی Apache, PHP, MariaDB موجود است.

 
۲- WampServer


ابزار دیگری است که بصورت رایگان در اختیار شما قرار دارد، این ابزار فقط بر روی ویندوز قابل اجراست و شامل ابزارهای اصلی Apache,PHP,MySQL میباشد.

 
۳- EasyPHP


این ابزاری است برای کدنویسی که البته نسخه Devserver هم دارد و میتوانید کامپیوتر خود را به میزبان تبدیل کنید. بجز ابزارهای اصلی میتوانید زبان‌های اضافی دیگری را به این نرم‌افزار اضافی کنید، زبانهای پایتون، روبی و پرل از زبانهایی هستند که بصورت جدا میتوانید دانلود کنید.

 
۴- AMPPS


این هم ابزار دیگری است که از مجموعه WAMP,LAMP,MAMP تشکیل شده ، و بر روی ویندوز، لینوکس و مکینتاش قابل اجراست.
ابزارهایی مثل PHP,MySQL,MongoDB,Perl,Python و Apache را شامل می‌شود ، بیش از ۴۰۰ اپلیکیشن را میتوانید بر روی این ابزار نصب و استفاده کنید و کاملاً رایگان میباشد.

 
۵- MAMP


این ابزار هم در دو نسخه رایگان و تجاری ارائه میشود، سابقاً فقط مختص سیستم عامل مکینتاش بود ولی حال، نسخه‌ای برای ویندوز هم ارائه شده که میتوانید از آن استفاده کنید.
این نرم‌افزار هم ابزارهای اصلی Apache,PHP,MySQL را دارد.

 
۶- Laragon


یکی از جدیدترین نرم افزار ها در این زمینه است که از سرعت بهتری برخوردار است، ابزارهای اصلی Apache,PHP,MariaDB را دارد.


ابزارهای زیاد دیگری برای ایجاد وب سرور محلی وجود دارد که میتوانید از آن‌ها استفاده کنید.


اولین شخصی باشید که نظر می دهد

نوشته های مرتبط